Bezpieczny pracodawca

Już po raz dwudziesty piąty  nagrodzono laureatów prestiżowego konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. W krajowym finale XXV edycji konkursu Małopolskę reprezentowali tegoroczni regionalni zwycięzcy w trzech kategoriach.

Promujemy pracodawców dbających o pracowników, przestrzegających przepisów prawa pracy oraz organizujących pracę w sposób zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – wyjaśnia Anna Majerek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie. Dodaje, że w Małopolsce pracodawcy wielu branż bardzo chętnie uczestniczą w rywalizacji. Wśród uczestników poprzednich edycji znalazły się duże zakłady produkcyjne, kosmetyczne, a także mniejsze firmy usługowe i hotelarskie. – Mamy również swoich laureatów na Złotej Liście, czyli w zestawieniu najlepszych firm w skali kraju – podkreśla Anna Majerek.

W rywalizacji brały  udział firmy, które w ciągu trzech ostatnich lat nie odnotowały śmiertelnych, ciężkich lub zbiorowych wypadków przy pracy. Kandydatów weryfikowała i oceniała okręgowa komisja, powołana przez Okręgowego Inspektora Pracy. Małopolską Kapitułę konkursu tworzyli: Mariusz Pyrcz, Zastępca OIP w Krakowie – Przewodniczący (nie wizytuje zakładów), Wacław Andruszko, Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, Marek Piwowarczyk, Kanclerz Małopolskiej Loży BCC, Artur Samek, nadinspektor pracy, Sekcja Prewencji i Promocji OIP w Krakowie, Stanisław Staszewski, nadinspektor pracy, Sekcja Statystyki i Analiz OIP w Krakowie, Anna Majerek, starszy specjalista, Sekcja Prewencji i Promocji OIP w Krakowie i Wiesław Owsiński, starszy specjalista, Sekcja Prewencji i Promocji OIP w Krakowie.

W skali Małopolski nagrody w kategorii do 50 zatrudnionych otrzymali: Urząd Gminy w Iwanowicach, krakowskie spółki Codete i BRB Central Eastern Europe oraz oświęcimski EU-TRANS.

W kategorii od 51 do 250 zatrudnionych wyróżniono spółki Austrotherm z Oświęcimia i TLC z Gorlic oraz Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Skale.

W kategorii pracodawców posiadających ponad 250 zatrudnionych laureatami zostały Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Dubiel Vitrum sp.j. Rabka Zdrój, nowosądeckie Fakro oraz Man Trucks z Niepołomic.

tekst: dziennikpolski24.pl +inf. własna
zdjęcia: ZMT