Projekt pod nazwą: „35mm automatyczna armata morska KDA z zabudowanym na okręcie systemem kierowania ogniem wykorzystującym Zintegrowaną Głowicę Śledzącą ZGS-158 wykonaną w wersji morskiej wraz ze stanowiskiem kierowania ogniem”

 

Projekt pod nazwą: „35mm automatyczna armata morska KDA z zabudowanym na okręcie systemem kierowania ogniem wykorzystującym Zintegrowaną Głowicę Śledzącą ZGS-158 wykonaną w wersji morskiej wraz ze stanowiskiem kierowania ogniem”.

Projekt realizowany jest przez Konsorcjum, składające się z: Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy (lider), Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni oraz spółek PIT -RADWAR S.A. z Warszawy i Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. z Tarnowa.

Celem głównym projektu jest pozyskanie dla Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej  35 mm automatycznej armaty morskiej KDA z zabudowanym na okręcie systemem kierowania ogniem wykorzystującym Zintegrowaną Głowicę Śledzącą ZGS-158 wykonaną w wersji morskiej wraz ze stanowiskiem kierowania ogniem.

Powiązanie projektu:

Pozyskanie SpW zwiększającego osiąganie zdolności operacyjnej do zwalczania celów nawodnych, podwodnych i lądowych oraz zwalczania zagrożenia minowego wynika z Programu Operacyjnego zatwierdzonego dnia 15.11.2016r. Proponowany projekt wpisuje się w zadanie pozyskanie nowoczesnych niszczycieli min tj. okrętu projektu 268 pk. KORMORAN II.

Przedmiot projektu wpisuje się również w „Priorytetowe Kierunki Badań z Obszaru Techniki i Technologii Obronnych na lata 2009-2021” w zakresie: broń precyzyjna i uzbrojenie; podzakres Uzbrojenie mało- i średnio kalibrowe o dużej gęstości ognia.

Temat związany jest z realizacją następujących celów Sił Zbrojnych dotyczących Marynarki Wojennej:

  • M 0030 Stałe zespoły sił morskich.
  • A 1350M Zdolność precyzyjnego rażenia.
  • M 2400 Wojna minowa – zdolności zwalczania min – podnoszenie/pozyskanie zdolności.

Cele niniejszego projektu są współbieżne z celami realizowanych aktualnie przez członków Konsorcjum (WAT, AMW, PIT-RADWAR S.A., ZM TARNÓW S.A.) projektów związanych z uzbrojeniem przeciwlotniczym kal. 35mm.

Projekt Nr O ROB 0046 03 01 współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa w ramach Konkursu Nr 3/2012.

Wartość projektu: 84 300 000.00 zł

Dofinansowanie z NCBR: 78 054 000,00 zł

>> Urządzenie do obserwacji i śledzenia celów