Husaria zmotoryzowana

W środę 13 września na poligonie w Zielonce pod Warszawą zaprezentowano zdolności terenowe ciężkich pojazdów opancerzonych, które pod nazwą „HUSAR” zamierza produkować H.CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. Dwa światowe koncerny (Tatra i Otokar) wraz z HCP, najstarszą nieprzerwanie działającą firmą przemysłową w Polsce, postanowiły wspólnie odpowiedzieć na zapotrzebowania Polskiej Armii.

Pokaz był możliwością poczucia połączonej siły tradycji polskiej Husarii oraz modelu biznesowego Cegielskiego, którego fundamentem jest zaoferowanie najnowocześniejszych na świecie zdolności bojowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych, znakomitych możliwości terenowych oraz budowy, zapewniającej maksymalne bezpieczeństwo i komfort użytkowników. Pojazd HUSAR będzie spolonizowaną konstrukcją, co pozwoli na umocnienie rodzimej gospodarki, w tak ważnej jak produkcja zbrojeniowa dziedzinie.

Na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce była przygotowana trasa przejazdu, która pozwoliła przetestować dwa różne pojazdy i uwierzyć, że należą one do światowej czołówki rozwiązań technologicznych, zarówno dla wojsk, jak i wszelkich innych służb mundurowych.

Na pokazie obecni byli przedstawiciele różnych rodzajów sił zbrojnych, Polskiej Grupy Zbrojeniowej , Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A.

Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu po latach wracają do tradycji. Znów oprócz produkcji cywilnej zajmą się specjalną. Fabryka planuje produkcję transportera opancerzonego Husar 4×4 dla polskiego wojska. Zakłady Cegielskiego chcą w pełni spolonizować transportery opancerzone Husar 4×4 i wypuścić je na rynek, jako pojazdy dla polskiego wojska i pozostałych służb mundurowych, a także w dalszej kolejności na eksport.

“Produkcja ma być możliwa dzięki współpracy z czeskim lub tureckim producentem. – Wytypowanie partnera to kluczowa sprawa. Zwłaszcza, że chcemy w pełni spolonizować ich produkt. Z jedenastu potencjalnych partnerów pozostało dwóch, z którymi możemy rozpocząć współpracę. Produkt, który zaprezentowaliśmy na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, a także w czwartek na poligonie przedstawicielom Wojska Polskiego to produkt czeskiej firmy Tatra. Całość dokumentacji i licencja na jego produkcję ma być jednak przejęta przez HCP. Wszystko zależy jednak od zamówień. Pierwsze sygnały i odbiór jest pozytywny” – powiedział Bogdan Pilch, pełniący obowiązki prezesa HCP.

informacja: własna + “Strefa Biznesu”