Kolejna przysięga WOT

Na terenie JW w Rząsce koło Krakowa około 100 żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Leopolda Okulickiego wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej. Wydarzenie to miało miejsce w niedzielę 7 lipca.

Do ochotników zwrócił się sam Prezydent Andrzej Duda. Wystosował on list, który został odczytany przez zastępcę dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi płk. Adama Brzozowskiego. – Wypowiadając słowa roty, nie tylko przekraczacie granicę, która dzieli rekruta od żołnierza, lecz także – co najważniejsze – zaciągacie zobowiązanie na całe życie – napisał prezydent.

Kolejny raz do udziału w uroczystej przysiędze zaproszone zostały Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.. Spółka zaprezentowała broń strzelecką oraz wsparcia. Na naszej ekspozycji  pojawiła się rodzina karabinów wyborowych: 8,6 karabin wyborowy ALEX-338, 7,62 mm karabin wyborowy BOR, 12,7 mm karabin wyborowy WKW TOR, 7,62 mm samopowtarzalny karabin wyborowy SKW-308 oraz 8,6 mm samopowtarzalny karabin wyborowy SKW-338. Karabiny maszynowe, eksponowane na stoisku promocyjnym ZMT to: 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000P oraz 12,7 mm  wielkokalibrowy karabin maszynowy WKM-Bm. Oprócz karabinów na ekspozycji znajdował się także 40 mm ręczny granatnik powtarzalny RGP-40 oraz lekki moździerz piechoty LMP-2017.

Wszystkie nasze wyroby cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród samych żołnierzy ale i ich rodzin. Widzowie mogli zapoznać się z uzbrojeniem, które już jest użytkowane przez WOT oraz z najnowszymi opracowaniami broni. U wielu osób wróciły wspomnienia ze służby wojskowej i możliwość oceny postępu w dziedzinie uzbrojenia naszych Sił Zbrojnych. Wystawa Zakładów miała tu niebagatelny walor promocyjny, prezentując czysto polskie wzory broni. Pracownicy Zakładów odpowiadali na wiele pytań, dotyczących parametrów wystawianych wyrobów, ich produkcji i użytkowania. Widok polskiego sprzętu może także skłonić niektórych do obrania kariery zawodowej w Polskim Przemyśle Obronnym i w ten sposób służenia bezpieczeństwu Kraju.