Prezes u Ministra

W czwartek, 9 lutego w Przemysłowym Centrum Optyki S.A. w Warszawie, szef MON obejrzał sprzęt dedykowany dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Chcemy, żeby istniało wzmocnienie wzajemne między rozwojem liczebnym polskiej armii i rozwojem technicznym polskiego przemysłu – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na pokazie sprzętu dla Wojsk Obrony Terytorialnej Podczas wizyty Antoni Macierewicz spotkał się także z kierownictwem  krajowych firm zbrojeniowych i wziął udział w panelu dyskusyjnym dot. współpracy MON i polskiego przemysłu obronnego. Obecny w Warszawie prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów Henryk Łabędź podziękował ministrowi ON za stworzenie klimatu do inwestycji i rozwoju. – Poparłem założenia MON i PGZ dotyczące  modernizacji polskiej armii w polskich zakładach zbrojeniowych– powiedział Henryk Łabędź –  nasza sprzedaż eksportowa wzrosła trzykrotnie w stosunku do roku ubiegłego, więc to dodatkowy argument, że polskie produkty tego sektora są bardzo dobre, skoro wygrywamy konkurencję na silnych rynkach zbrojeniowych  i bardzo się cieszę, że polski rząd widząc potencjał w tym sektorze chce inwestować w polski przemysł obronny. W wyjątkowych sytuacjach to co nie jest produkowane w Polsce – może być zakupione za granicą.

W panelu udział wziął również dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła. Szef MON zapewnił:  Bardzo się cieszę, że ten supernowoczesny sprzęt,  podkomendni pana
gen. Wiesława Kukuły, czyli żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będą mieli dostępny, będą mogli mieć na swoim wyposażeniu w najbliższej przyszłości.

Minister Macierewicz odnosząc się do prezentowanego sprzętu przeznaczonego dla WOT zaznaczył My nie chcemy kupować  na świecie, chcemy kupować w Radomiu, Tarnowie, w polskich zakładach. Ale polskie zakłady muszą te produkty dostarczać w odpowiedniej ilości i o odpowiedniej jakości i jeszcze w odpowiednim czasie, za odpowiednią cenę.

– Wojska Obrony Terytorialnej nie są tworzone kosztem budżetu na modernizację sił zbrojnych – zapewnił  minister obrony. – Żadna złotówka z budżetu na modernizację armii nie została przesunięta na Wojska Obrony Terytorialnej, WOT powstają dzięki powiększeniu budżetu, a nie dzięki przeniesieniu jakiejś części budżet – dodał szef MON.

Źródło: MON, PGZ SA i informacja własna.