Przedstawiciele struktur administracyjnych Wojska Polskiego w ZMT

8 lutego bieżącego roku w Zakładach Mechanicznych w Tarnowie przebywali przedstawiciele Sił Zbrojnych RP z województwa podkarpackiego w osobach: Szefa WSzW w Rzeszowie oraz podległych Wojskowych Komendantów Uzupełnień.

Wizyta trwała ponad 4 godziny i składała się z wielu atrakcji. Pierwszym etapem spotkania było zwiedzanie Wydziału Produkcji uzbrojenia. Goście mogli zobaczyć jaki  asortyment jest tutaj produkowany. Oglądali stanowisko montażu luf do małego i dużego kalibru oraz specjalistyczną obrabiarkę sterowaną numerycznie, która jest swoistą nowinką technologiczną w naszym zakładzie. Obecność  nowoczesnych maszyn nie jest dziełem przypadku. Jest to świadome i konsekwentne działanie nowego zarządu i kierownictwa spółki – stwierdził dyrektor handlowy ZMT Jerzy Drożdż. – Tylko od lipca 2016 roku do Zakładów Mechanicznych w Tarnowie trafiło aż 9 specjalistycznych obrabiarek sterowanych numerycznie, które w sposób zasadny zwiększyły możliwości produkcyjne.

Po obejrzeniu nowoczesnej Izby Pomiarowej oraz  Malarni, wszyscy skierowali swoje kroki do  Centrum Badawczo – Rozwojowego (CBR) oraz na Stację Prób, gdzie obserwowano praktyczne testowanie produkowanej broni strzeleckiej. Kolejnym etapem były Systemy Kontenerowe: tzw. LOOK, czyli Lekki Obserwacyjno – Obronny Kontener  oraz obiekt Szkolenia podstawowego i zaawansowanego – Mobilną Strzelnicę Kontenerową. Ta ostatnia wzbudziła żywe zainteresowanie żołnierzy zawodowych. Strzelnica ta jest bowiem bardzo atrakcyjnym obiektem do realizacji zadań treningu strzeleckiego amunicją ostrą. Ze względu na fakt, że nie wymaga pozwolenia budowlanego  jej ustawienie może nastąpić w dowolnym przygodnym lub zabudowanym terenie – jak  podkreśla członek zarządu ZMT Łukasz Komendera. – Strzelnica spełnia wszystkie wymagania środowiskowe, jest bezpieczna i nie przekracza dopuszczalnych norm hałasu. Jako przykład może świadczyć fakt ustawienia jednej z naszych strzelnic w samym centrum Warszawy.

Na mobilnej strzelnicy kontenerowej każdy chętny mógł spróbować swoich sił – a zadanie nie było wcale łatwe. Strzelnica posiada bowiem różnego rodzaju warianty poziomów trudności – od prostej tarczy, poprzez animacje z ruchomym celem aż po scenki sytuacyjne.

Po zakończeniu zwiedzania zakładu w Sali Konferencyjnej miała miejsce prezentacja dotycząca historii, asortymentu produkcji oraz planów rozwojowych Zakładów Mechanicznych. Był również czas na dyskusję. Goście interesowali się m.in., czym oprócz produkowania sprzętu woskowego zajmuje się firma a także jakim zainteresowaniem na rynku krajowym bądź zagranicznym cieszy się broń i systemy kontenerowe produkowane przez ZMT.