Sukces Mechanicznych

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. w drugim dniu targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego  (06.09.2017)  w Kielcach podpisały umowę na dostarczenie Polskim Siłom Zbrojnym karabinu wyborowego „BOR”.

Zgodnie z warunkami kontraktu  wyprodukowanie 657 sztuk broni zajmie trzy lata. –Zamówienia dla polskiej armii traktujemy priorytetowo – przy podpisywaniu kontraktu podkreślił Prezes Zarządu ZMT Henryk Łabędź.

Powtarzalny karabin wyborowy kal. 7,62 „BOR” zasilany jest nabojem 7,62 mm x 51 NATO. W konstrukcji karabinu wykorzystano najnowsze osiągnięcia materiałowe, uwzględniono potrzeby taktyczne oraz uwarunkowania ergonomiczne użytkowników. Karabin wyposażony jest w uniwersalną szynę montażową do osadzania celownika optycznego i dodatkowy zestaw szyn montażowych do mocowania innych urządzeń (np. przystawki noktowizyjnej i innych akcesoriów). Broń posiada efektywny hamulec wylotowy oraz składany dwójnóg i podporę tylną.

Karabin jest przeznaczony do prowadzenia precyzyjnego ognia na odległościach do 1200 m do celów żywych oraz sprzętu wojskowego lekko opancerzonego.

Charakterystyczne cechy karabinu to:

  • duża efektywność prowadzonego ognia (wysoka celność),
  • mała siła odrzutu (dzięki zastosowanemu hamulcowi wylotowemu),
  • samonośna lufa,
  • mała długość broni (układ bezkolbowy) w porównaniu z karabinami klasycznej budowy przy zachowaniu tej samej długości lufy,
  • duża manewrowość (mały ciężar, wielkość oraz środek ciężkości umieszczony ponad chwytem pistoletowym),
  • urządzenie spustowe o bardzo dużej niezawodności (mała bezwładność elementów mechanizmu odpalającego),
  • zamek odporny na oddawanie strzałów „na sucho” – bez łuski w komorze nabojowej.

Podpisy zostały złożone w obecności wiceministra Obrony Narodowej Bartosza Kownackiego oraz Prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej Błażeja Wojnicza.

Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. zaznaczył – Jestem zadowolony, że udało się nam wynegocjować warunki korzystne dla naszej spółki i podpisać kontrakt z Inspektoratem Uzbrojenia. Nasz produkt jest najwyższej Jakości, ponad to zapewniamy gwarancję na trzy tysiące strzałów.  Cieszę się, że coraz więcej broni jest kupowanych od krajowych producentów.

Karabin wyborowy 7,62 mm Bor jest przeznaczony dla strzelców wyborowych, jest to karabin bezkolbowy, dzięki czemu jest krótszy i lżejszy – waży niespełna 6 kg, zasięg skuteczny wynosi do 1200 metrów, jest wyposażony w szynę, na której można montować różnego typu celowniki – powiedział Zbigniew Moskal, kierownik Działu Uzbrojenie Strzeleckie  z Zakładów Mechanicznych Tarnów.

Karabiny tego typu już są w wyposażeniu wojska, środowa umowa dotyczy dostawy 657 karabinów do 2019 r., z tego 60 sztuk jeszcze w tym roku. Wartość umowy to prawie 24 mln zł.