Wizyta dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w ZMT

2 marca 2017 roku w odwiedziny na Zakłady Mechaniczne Tarnów przybył płk Arkadiusz Mikołajczyk, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Towarzyszyli mu dowódcy batalionów z Rzeszowa, Niska, Sanoka i Jarosławia. Celem wizyty było zapoznanie się z ofertą produktową Zakładów oraz potencjałem rozwojowym. Wizyta rozpoczęła się od przywitana gości przez przedstawiciela Zakładu oraz wzajemnego przedstawienia osób uczestniczących w spotkaniu.

W celu przybliżenia charakteru firmy przedstawiciele Zakładów Mechanicznych już na początku spotkania zaznaczyli unikatowość tej Spółki na tle innych tego typu przedsiębiorstw. – Nasza Firma, jako jedna z nielicznych produkuje cały asortyment samodzielnie – podkreślał Tomasz Berezowski, dyrektor operacyjny ZMT. – Warto także dodać, że w od 2010 roku Zakłady Mechaniczne w  ogóle nie zajmują się branżą cywilną. Postawiliśmy całkowicie na produkcję uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Goście zostali również w skrócie zaznajomieni się z historią Zakładów,  a także zostali poinformowani o zbliżającym się jubileuszy stulecia firmy.

Pierwszym punktem na trasie zwiedzania Zakładu był Wydział Produkcji Uzbrojenia. Goście mogli obejrzeć halę produkcyjną a także Izbę Pomiarową, w której dokonywane są pomiary pojedynczych detali, w celu wyeliminowania czynnika ludzkiego. Jednym z  głównych celów firmy – jak mówi dyr. Berezowski – jest powtarzalność naszych produktów. Dlatego tak wielką uwagę przywiązujemy do rzetelnych i bardzo dokładnych pomiarów wyrobów produkowanych na terenie Zakładów. Po przejściu przez Wydział Usług Przemysłowych oraz Nową Malarnię nasi goście obejrzeli LOOK, czyli Lekki Obserwacyjno – Obronny Kontener. Następnie wszyscy udali się do Centrum Badawczo – Rozwojowego (CBR), gdzie miała miejsce prezentacja niektórych wyrobów produkowanych na Zakładach. Delegaci oglądali  m.in. 8,6 mm karabin wyborowy Alex-338 , 40 mm ręczny granatnik powtarzalny RGP-40, system Pilca a także wiele innych produktów. Kolejnym etapem wizyty był przejazd na Stację Prób, gdzie obserwowano praktyczne testowanie produkowanej w ZMT broni strzeleckiej. Goście również mogli postrzelać – taką możliwość dała im wizyta na Mobilnej Strzelnicy Kontenerowej. Różne warianty poziomów trudności stanowiły dla nich zarówno atrakcję jak i wyzwanie. Żołnierze byli zainteresowani także kwestiami technicznymi – m. in. w jakim czasie strzelnica może być przetransportowana z jednego miejsca w drugie. Całkowity czas przemieszczania strzelnicy z jednego miejsca użytkowania w dowolne inne miejsce nie przekracza dwóch godzin – zapewnia Łukasz Komendera, członek Zarządu ZMT. – W ciągu pół godziny strzelnica zostaje rozebrana, następnie – po przewiezieniu jej w wybrane miejsce – w ciągu kolejnych kilkudziesięciu minut strzelnica może zostać  uruchomiona i oddana do użytkowania.

Wizyta przedstawicieli  Wojsk Obrony Terytorialnej w  ZMT zakończyła się obejrzeniem prezentacji komputerowej o firmie oraz spotkaniem z Zarządem Spółki.