Wojskowe Oskary rozdane

Już po raz 25-ty odbyła się gala wręczenia Buzdyganów – nagród przyznawanych przez miesięcznik „Polska-Zbrojna”. Uroczystość odbyła się 29 marca 2019 w Warszawie.  Do grona ponad 200 laureatów tej prestiżowej nagrody dołączyło kolejne siedem osób. Kapituła nagrody doceniła ich nietuzinkowość, pasję i zaangażowanie w rozwój Sił Zbrojnych RP.

Mecenasem Gali Buzdyganów była Polska Grupa Zbrojeniowa. W związku z tym Zakłady Mechaniczne  „Tarnów”  wsparły to wydarzenie, prezentując sprzęt produkowany w firmie. W ramach wystawy najważniejszych produktów PGZ SA, Zakłady zaprezentowały: 8,6 mm samopowtarzalny karabin wyborowy SKW-338, 40 mm ręczny granatnik powtarzalny RGP-40 oraz 60 mm lekki moździerz piechoty LMP-2017.

W imieniu ministra Mariusza Błaszczaka list skierowany do laureatów Buzdyganów przeczytała Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. Minister podkreślał w nim wieloletnią tradycję wojskowych nagród oraz ich znaczenie: Buzdygany to jedna z najważniejszych nagród przyznawanych w środowisku związanym z siłami zbrojnymi. Na straży prestiżu wojskowych Oskarów stoi co roku kapituła składająca się z laureatów poprzedniej edycji. To gwarancja, że do nagrody nominowane są osoby wyjątkowe i szanowane w Wojsku Polskim, napisał minister Błaszczak. Rozwój polskich sił zbrojnych i bezpieczeństwo Polaków są dla mnie priorytetem. Dlatego cieszę się, że w realizacji tych zadań wspierają mnie tak wyjątkowi żołnierze. Gratuluję laureatom tegorocznych Buzdyganów, napisał szef resortu obrony.

Gości na uroczystej gali przywitał Maciej Podczaski, dyrektor Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Przypomniał, że Buzdygany to nagroda, którą przyznają jej zeszłoroczni laureaci.

Tegorocznymi laureatami zostali:

  • kapitan Tomasz Dembiński, żołnierz 15 Brygady Zmechanizowanej, który w swojej jednostce szkoli żołnierzy ze strzelania dynamicznego, czarnej taktyki i walki nożem. Ubiegłoroczni laureaci nagrodzili go za stworzenie innowacyjnego programu taktycznego szkolenia walki w bliskim kontakcie.
  • generał dywizji Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Doceniono ogromny wysiłek, który włożył w sformowanie natowskiej jednostki.
  • Podpułkownik Jarosław Neffe, kierownik Ośrodka Szkolenia Personelu Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego Lotniczej Akademii Wojskowej; nagrodzono go za doskonalenie systemu szkolenia Joint Terminal Attack Controller (JTAC).
  • kapitan Anita Podlasin, ratowniczka medyczna z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego, w środowisku wojskowych medyków niezwykle ceniona za prekursorskie podejście do metodyki szkolenia z zakresu ratownictwa pola walki oraz działania prowadzące do utworzenia Centrum Szkolenia Medycznego NATO.
  • Sierżant Krzysztof Śliwiński z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, podoficer roku, otrzymał Buzdygana, ponieważ jest żołnierzem, który w swojej lokalnej społeczności pokazuje, że mundur to nie tylko uniform – jest strażakiem, prezesem lokalnego Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz członkiem Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego Ziemi Górowskiej „Dreyse”.
  • major Aleksander Tarnawski, ostatni żyjący cichociemny, nagrodzony został za to, że przekazuje kolejnym pokoleniom, na czym polega ciche bohaterstwo. W jego imieniu nagrodę odebrał płk Mariusz Pawluk, dowódca Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje cichociemnych.
  • pułkownik Szczepan Głuszczak, szef wydziału multimediów Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz twórca „Projektu Wojownik” otrzymał Nagrodę internautów – czytelników portalu polska-zbrojna.pl. Internauci docenili, że dzięki swojej pracy Głuszczak sprawił, że weterani misji ruszyli na maty, by trenować sporty walki.

Tekst: polska-zbrojna.pl + inf. własna