Z Tarnowa coraz bliżej nad morze

                                                                                                                  

 

W drugim dniu targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach na stoisku Akademii Marynarki Wojennej odbyło się przekazanie podpisanego Listu Intencyjnego o wzajemnej współpracy pomiędzy Zakładami Mechanicznymi „Tarnów” S. A. a Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

AMW ZMT podpisanie listu intencyjnego

 

Podpisany List Intencyjny dotyczy wzajemnej współpracy przy opracowaniu i wdrożeniu do produkcji nowej generacji materiałów funkcjonalnych do zastosowań w przemyśle zbrojeniowym, okrętowym.

AMW ZMT podpisanie listu intencyjnego

 

Strony zawarły porozumienie o współpracy, której celem jest wykorzystanie potencjału badawczego i prowadzenie wspólnych badań naukowych.

AMW ZMT podpisanie listu intencyjnego

 

W rezultacie prowadzonych badań opracowane zostaną nowe efektywne technologie wytwarzania materiałów kompozytowych, towarzyszyć im będą poszukiwania materiałów o unikatowych właściwościach, w szczególności odpornych na przebijanie i o dobrej odporności korozyjnej, z przeznaczeniem dla morskiego przemysłu obronnego.

23mm armata morska

 

Zakłady Mechaniczne TARNÓW S.A. są producentem uzbrojenia okrętów i jednostek brzegowych Marynarki Wojennej i najlepiej świadczą o tym wymierne wskaźniki, 84% armat na okrętach Marynarki Wojennej to 23mm armaty morskie w różnych wersjach wyprodukowane w ZM TARNÓW. 100% armat w jednostkach brzegowych Marynarki Wojennej to 57mm i 23mm armaty przeciwlotnicze produkcji Zakładów. 100% okrętowych karabinów 12,7 mm WKM-Bm to również wyroby ZM TARNÓW.

 

23mm armata morska na ORP Kormoran

12,7 mm WKM-Bm na ORP Kormoran

 

Ostatnim wyrobem dla Marynarki Wojennej zamontowanym na ORP Kaszub to „35 mm automatyczna armata morska KDA z zabudowanym na okręcie systemem kierowania ogniem wykorzystującym Zintegrowaną Głowicę Śledzącą ZGS-158 wykonaną w wersji morskiej wraz ze stanowiskiem kierowania ogniem”. Projekt ten współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, realizowany jest przez konsorcjum naukowo-przemysłowe w składzie Wojskowa Akademia Techniczna (lider), Akademia Marynarki Wojennej, PITRADWAR S.A. i Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

ORP Kaszub z Okrętowym Systemem Uzbrojenia

 

Opracował: Zbigniew Wójcik.

Zdjęcia uzbrojenia udostępnił: Marian Kluczyński