ZMT na Pikniku Wojskowym

Zakłady Mechaniczne „Tarnów S.A. świętowały wspólnie z żołnierzami 20.rocznicę wstąpienia Polski do NATO.  9 marca 2019 r. od godz. 11.00, w Mińsku Mazowieckim rozpoczął się piknik wojskowy pod hasłem „20 lat Polski w NATO”.  Stanowił on część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r. Stoisko ZMT odwiedził Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Piknik zorganizowany był w jednostce wojskowej w formie „otwartych koszar”, dlatego każdy zainteresowany polską armią, służbą wojskową oraz historią naszej współpracy wojskowej w NATO,  mógł tego dnia swobodnie wejść na teren jednostek wojskowych.

Dla gości przygotowano liczne atrakcje: pokazy wyszkolenia i musztry, prezentacje sprzętu i wyposażenia, koncerty orkiestr oraz spotkania z żołnierzami polskimi i armii sojuszniczych. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci oraz tradycyjnego, żołnierskiego poczęstunku.

Zakłady Mechaniczne “Tarnów” S.A. zaprezentowały karabiny wyborowe BOR, TOR i ALEX jak również SKW – 338, produkowane w ZMT karabiny maszynowe oraz nasz granatnik RGP-40 i moździerz LMP 2017. Jak zawsze dużą popularnością cieszyła się strzelnica kontenerowa.

 W ciągu 20 lat Polska pokonała długą drogę, stając się jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez ten czas zmieniły się również Siły Zbrojne i sposób ich postrzegania przez społeczeństwo. Armię nie tylko uzawodowiono, ale również zmodernizowano i dostosowano do standardów NATO. Nasze Wojsko dysponuje potencjałem i zdolnościami znacznie przewyższającymi te z którymi zaczynaliśmy nasze starania o przyjęcie do Sojuszu. Stary sprzęt poradziecki zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę możliwości i potrzeb dużego europejskiego państwa. Konsekwentnie wzmacniamy potencjał Sił Zbrojnych. Żołnierze to doskonale przygotowani profesjonaliści, świadomi swoich możliwości i roli jaką pełnią w służbie Ojczyźnie.

W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne dla bezpieczeństwa Polski i regionu postanowienia. Jednym z najważniejszych stał się fakt stacjonowania w Polsce wojsk sojuszniczych oraz rozmieszczenia struktur dowódczych NATO i USA na terytorium Polski.

Źródło: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa + inf. własna