Blisko 70 proc. Polaków uważa, że ich zatrudnienie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia lub życia. Mimo tego ponad połowa czuje się w pracy bezpieczniej, niż wskazuje na to ryzyko związane z wykonywanym zawodem. Dlatego zbyt często jesteśmy w pracy nieuważni. Bezpośrednią przyczyną wypadków przy pracy zarejestrowanych w roku ubiegłym w Zakładach Mechanicznych były: brak koncentracji na wykonywanej czynności i nieuwaga poszkodowanego.
W ubiegłym roku w naszej firmie zarejestrowano dziewięć wypadków przy pracy. W żadnym przypadku bezpośrednią przyczyną nie była awaria maszyny lub procesu technologicznego. Tymczasem w okresie od marca do kwietnia tego roku takich zdarzeń było już cztery. – To wynik faktu, że w tym zakresie występuje falowość. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku nie było bowiem takich zdarzeń – tłumaczy specjalista do spraw BHP Jarosław Żmuda.
Warto dodać, że poleceniem Prezesa Zarządu powołany został Zespół ds. oceny maszyn pod względem minimalnych wymagań bhp. Zaplanowano też realizowane już szkolenia dla osób kierujących pracownikami w zakresie identyfikacji zagrożeń, analizy, oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, a także szkolenia w zakresie obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym.
Apel o uwagę w pracy i szczególną koncentrację jest potrzebny szczególnie w najbliższym czasie. W związku z realizację drugiego etapu budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego obecnie przeprowadzana jest modernizacja infrastruktury na blisko 8 tys. metrów kwadratowych. Realizacja zaplanowanych jedenastu zadań inwestycyjnych spowoduje też powstanie nowych miejsc pracy. Pojawią się zatem także nowe zagrożenia związane z rozpoczęciem pracy w nowych warunkach. W tej sytuacji szczególnie ważne staje się, by wszyscy byli wyczuleni na natychmiastowe reagowanie w przypadku naruszeń przez pracowników zasad i przepisów bhp. Trzeba pamiętać, że zwrócenie pracownikowi uwagi bezpośrednio na stanowisku pracy może przyczynić się do uratowania jego zdrowia na nawet życia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że pracownicy ulegający wypadkom pracują mniej wydajnie lub też na pewien czas muszą zrezygnować z pracy. Tylko w ubiegłym roku wypadki przy pracy spowodowały w Zakładach Mechanicznych blisko 600 dni niezdolności do pracy.