ERP Z BLISKA

W warunkach rosnącej konkurencji gospodarczej prócz świetnych produktów i sprawnych służb handlowych firmom potrzebne są skuteczne systemy do zarządzania.  Wdrażanie jednego z nich Zintegrowanego Systemu Informatycznego klasy ERP zakończyły niedawno Zakłady Mechaniczne Tarnów. Aplikacja poprzez oszczędności ma pomagać w osiąganiu lepszych wyników finansowych, sprzyja też poprawie organizacji pracy. 

System stwarza możliwość wymiany i udostępniania danych dla wszystkich działów przedsiębiorstwa po to, by poprawić ich dokładność, jakość  i aktualność. W praktyce działa to tak, że każdy dział wyposażony jest w narzędzia informatyczne, które mają tej konkretnej jednostce pomóc w lepszej pracy. Z centralnego punktu można mieć wgląd we wszystkie potrzebne informacje. System, po opanowaniu do przez osoby obsługujące poszczególne działy, przyspiesza działanie firmy. Nie trzeba tracić czasu na dotychczasowe procedury, pracownicy nie muszą pamiętać tak wielu rzeczy. Wystarczy, że wpiszą odpowiednie dane do komputera, a aplikacja sama wprowadzone informacje przetworzy i prześle dalej. To narzędzie jest wykorzystywane do: zarządzania konstrukcją produktów i technologią ich wykonania, planowania produkcji i ewidencjonowania gotowych wyrobów, pomaga też w ich serwisowaniu. Ponadto służy do kalkulacji kosztów i przygotowania rachunków poszczególnych operacji. Pomaga w utrzymaniu ruchu i przeprowadzaniu remontów.

– Pomimo drobnych problemów na etapie wdrożenia już widać, że ERP nie jest kolejną dziwną nowinką, tylko narzędziem przydatnym w codziennej pracy. Ruszyliśmy na początku ubiegłego roku, zatem zbiegło się to w czasie z połączeniem Zakładów z Ośrodkiem Badawczo Rozwojowym i miało duży wpływ na integrację procesów w szerszej organizacji przedsiębiorstwa – relacjonuje kierownik projektu Krzysztof Wiatr.

Korzyści płynące z funkcjonowania systemu są szczególnie widoczne w Dziale Planowania Produkcji. Jak twierdzi kierownik Franciszek Filipek obsługa ERP jest łatwa i prosta. W praktyce jest on tu wykorzystywany do wystawiania zleceń produkcyjnych na podstawie wygenerowanych potrzeb, przygotowania harmonogramów poszczególnych zadań na konkretne warsztaty, a także badania obciążeń.

Asystent do spraw planowania produkcji Anna Zawada dodaje, że harmonogramy sporządza się na podstawie codziennie uaktualnianych danych, natomiast odstępstwa są na bieżąco korygowane. Zwraca ona także uwagę na fakt, że system ułatwił komunikację pomiędzy poszczególnymi działami przedsiębiorstwa. Można obserwować nowe zlecenia sprzedaży, realizację poszczególnych procesów technologicznych, przewodniki czy zlecenia zakupu. ERP pozwala także na bieżąco monitorować postępy produkcji. Słabszą stroną systemu są pewne ograniczenia, które czasami utrudniają pracę np. na wypisanym już przewodniku nie można nadpisać uaktualnionej technologii. Ale powszechną praktyką jest, że systemy takie w praktyce adaptowane są do konkretnych rozwiązań poszczególnych firm, tak dzieje się także w Zakładach Mechanicznych. Dlatego właśnie ERP był wdrażany po kolei w poszczególnych działach. Proces ten rozpoczął się w obszarze kadr i płac, następne były finanse, sprzedaż i logistyka. W lipcu przed rokiem systemem objęto dział technologii, produkcji, planowania oraz zarządzania narzędziami. Później uruchomiono aplikacje do zarządzania dostawcami, a następnie rejestracji czasu pracy technologów i konstruktorów. Jako kolejny wystartował program dla utrzymania ruchu i w końcu system raportujący COGNOS.

– Przed nami jeszcze wdrożenie systemu obiegu dokumentów. Choć obsługa aplikacji na początku poszczególnym pracownikom może się wydawać żmudną powinności, to widać już coraz więcej korzyści, które przekładają się na poprawę warunków pracy poszczególnych pracowników – podsumowuje Krzysztof  Wiatr