Granatnik rewolwerowy RGP-40 z Zakładów Mechanicznych Tarnów otrzymał Defendera podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nagroda przyznawana jest dla produktów wyróżniających się oryginalnością i nowatorstwem myśli technologicznej, oraz walorami eksploatacyjnymi i korzystnymi wskaźnikami ekonomicznymi. O wyróżnieniu zdecydowała komisja, składająca się między innymi z przedstawicieli kadry kierowniczej logistyki wojska polskiego.
Koncepcja opracowania granatnika rodzimej konstrukcji wynikała z potrzeb żołnierzy. Zwracali oni uwagę, że siły zbrojne potrzebują lekkiej, szybkostrzelnej broni wsparcia. Skuteczność wielostrzałowych konstrukcji tego typu polskie wojsko doceniło w Iraku. Tam Amerykanie korzystali z modelu MGM-140, górującego natężeniem ognia nad jednostrzałowymi wariantami podwieszanymi. W sytuacji, kiedy korzystając z tego ostatniego strzelec oddawał jeden, dwa strzały opróżnienie sześciostrzałowego bębna pozwalało pokryć ogniem 600 metrów kwadratowych terenu.
RGP-40 ma być wykorzystywany głównie do prowadzenie ognia na dystansie do 400 metrów. Taki jest zasięg większości typów amunicji dostępnej na rynku. Jednak konstrukcja broni umożliwia wykorzystanie nabojów o dwukrotnie większym zasięgu. Dlatego granatnik staje szczególnie przydatny w terenie zabudowanym, gdzie istotna jest precyzja ognia. Jedną z czterech szyn Picatinny granatnika przeznaczono do montażu przyrządów celowniczych. Dolna szyna służy do montażu chwytu pionowego, zawierającego wysuwany dwójnóg. Poprawia on celność, podobnie jak kolba umieszczona w osi lufy. Jedną z najmocniejszych stron granatnika jest możliwość stosowania różnej amunicji kalibru 40mm. Obecnie jest ona dostępna w 28 rodzajach. Można strzelać pociskami z gazem łzawiącym czy np. z siatką umożliwiającą obezwładnienie uczestników zamieszek. Jest też amunicja hukowa i uderzeniowa, umożliwiająca np. otwieranie drzwi na odległość. Granatniki mogą być zatem wykorzystywane np. przez siły policyjne do akcji kontroli rozruchów lub przy operacjach antyterrorystycznych.
Ręczny granatnik powtarzalny to broń półautomatyczna, zasilana z obrotowego bębna o pojemności 6 naboi. Konstrukcję dopracowano pod względem ergonomii i bezpieczeństwa. Przed przypadkowym wystrzałem chronią trzy niezależne mechanizmy. W Zakładach Mechanicznych Tarnów należących do Polskiego Holdingu Obronnego przygotowano dokumentację dla produkcji seryjnej granatników. Niewykluczone, że – po przeprowadzeniu prób polowych – bronią tego typu będą zainteresowane Wojska Lądowe. RGP-40 stanowi jeden z wariantów uzbrojenia systemu żołnierza przyszłości Tytan.