Pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich obchodzono 24 czerwca 95. rocznicę powrotu Śląska do Macierzy.
W tym roku obchodzona była także 80. rocznica usypania Kopca.
W ramach prezentacji produktowej obecna na uroczystościach była delegacja Zakładów Mechanicznych Tarnów, która prezentowała wyroby ZMT. Dużą popularnością wśród zwiedzających cieszyła się nasza strzelnica kontenerowa.
Prezydent Andrzej Duda w przesłanym liście do wszystkich zgromadzonych gości, który odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, podkreślał znaczenie tej rocznicy: – Obecne uroczystości odbywają się niejako w przededniu zbliżającego się jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości. Pamiętamy, że rok 1918 nie wszędzie od razu przyniósł Polakom wolność. Tu, w Piekarach, i na całym Śląsku trzeba było o nią walczyć jeszcze przez kolejne lata.
Kopiec Wyzwolenia już od 80 lat jest symbolem Piekar Śląskich oraz miejscem upamiętniającym heroiczną walkę o powrót Śląska do Macierzy. Od chwili poświęcenia zajmuje ważne miejsce w sercach piekarzan, będąc miejscem pamięci, a także ważnych uroczystości oraz imprez kulturalnych i sportowych.
Kopiec wyzwolenia to dziś jedno z najważniejszych miejsc na Śląsku. Upamiętnia 250 rocznicę przemarszu przez Piekary Śląskie husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 95. rocznicę powrotu Śląska do Macierzy. Jest pomnikiem poświęconym powstańcom śląskim .
Oto program uroczystości z dnia 24 czerwca:
10.30- Rozpoczęcie uroczystości – inscenizacja historyczna z 1922 roku w ramach obchodów 95 rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski: „Powitanie przez Wawrzyńca Hajdę wraz z powstańcami śląskimi i mieszkańcami Piekar Śląskich gen. Stanisława Szeptyckiego wraz z Wojskiem Polskim” (26 czerwca 1922 roku niewidomy Wawrzyniec Hajda- „Śląski Wernyhora” witał Wojsko Polskie w Piekarach Śląskich, na czele którego symbolicznie wjechał na koniu generał Stanisław Szeptycki. Warto wspomnieć , że to właśnie Wawrzyniec Hajda był inicjatorem usypania „Kopca Wyzwolenia”- symbolu walki o polskość i pamiątki walk powstańców śląskich).
11.00- Uroczysta msza św. połowa pod Kopcem Wyzwolenia z udziałem pocztów sztandarowych, żołnierzy z 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, grup rekonstrukcyjnych oraz chóru i Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
12.00- Uroczystości oficjalne wraz z asystą wojskową na terenie wokół Kopca Wyzwolenia:
13.30- II Przegląd Orkiestr Dętych w Piekarach Śląskich:
Imprezę zakończył rozpoczęty o godz. 15.00 Piknik Militarny.
Organizatorami wydarzenia były: Miasto Piekary Śląskie i Wojewoda Śląski.