Projekt „Convoy Operations with Manned-unManneD Systems (COMMANDS)”, w którym Zakłady Mechaniczne „Tarnów” występują w charakterze podwykonawcy Wojskowej Akademii Technicznej otrzymał zgodę na finansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Obronnego (EDF).
Tarnowska spółka zbrojeniowa w ciągu ostatnich kilku lat przeżyła prawdziwy renesans. Świadczą o tym m.in. nowe wyroby, jak chociażby lekki moździerz piechoty LMP-2017 który już w pierwszym 5-leciu istnienia na rynku trafił do polskiej armii. Innym przejawem ogromnego rozwoju Mechanicznych jest udział w projektach badawczo-rozwojowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. korzystają nie tylko ze wsparcia rodzimego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (m.in. przy projekcie Perun czy System Zwalczania BSL) ale także realizują projekty pod egidą Europejskiej Agencji Obrony (EDA – European Defence Agency) – organizacji, która zrzesza 26 państw z Europy, pomagając im w rozwoju ich zdolności obronnych. Wspomniany wyżej projekt COMMANDS jest już drugim – po Combat Unmanned Ground System – projektem realizowanym w ramach międzynarodowego konsorcjum. Równie istotnym jest fakt, iż Europejski Fundusz Obronny został uruchomiony w 2021 roku i już w pierwszym naborze tego funduszu udało się złożyć wniosek i otrzymać dofinansowanie. Udział w projekcie COMMANDS będzie kolejnym krokiem w rozwijaniu kompetencji ZM Tarnów w obszarze nowoczesnych technologii obronnych, budowaniu rozpoznawalności wśród zagranicznych uczestników projektu, a także utrwalaniu wśród krajowych partnerów wizerunku firmy aktywnie zabiegającej o zewnętrzne finansowanie.
*
Projekt „Convoy Operations with Manned-unManneD Systems (COMMANDS)” dotyczy tworzenia konwoju złożonego z współpracujących z sobą załogowych i bezzałogowych pojazdów lądowych. Całkowity budżet projektu to 26 835 190,99 euro, z czego dofinansowanie wyniesie 24 844 238,76 euro. Projekt będzie realizowany w konsorcjum złożonym z 21 podmiotów z 10 krajów.