Jednym z produktów, które Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentują podczas rozpoczynającego się w najbliższy poniedziałek XXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach jest Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia. Jest on przeznaczony do obserwacji i zwalczania celów naziemnych, powietrznych i nawodnych. ZSMU, przy którym prace trwają od blisko 10 lat został zaprojektowany dla zastosowania głównie na pojazdach, zarówno kołowych, jak i gąsienicowych, wykorzystywanych w naszej armii. Stanowić może ponadto uzbrojenie małych łodzi lub okrętów oraz obiektów stacjonarnych. Konfiguracja, której badania z sukcesem zakończyły się ostatnio w Tarnowie jest przeznaczona dla wozów rozpoznania technicznego Rosomak.
Pierwsze prace przy opracowaniu rozwiązań konstrukcyjnych prowadzono w Tarnowie na zlecenie Komitetu Badań Naukowych. Demonstratory technologii dla karabinu 7,62 oraz 12,7 mm. przeszły badania na poligonach w Nowej Dębie, Wędrzynie i Biedrusku. Badania dynamiczne realizowane były na pojeździe DZIK oraz KTO „Rosomak”. Ponadto na zlecenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych nr 5 w Poznaniu tarnowski Ośrodek Badawczo Rozwojowy Sprzętu Mechanicznego (dzisiaj część ZM Tarnów) pomagał w przygotowaniu partii próbnej samochodu ciężarowo-osobowego wysokiej mobilności typu HMMWV zintegrowanego z Wielkokalibrowym Karabinem Maszynowym 12,7 mm. Kolejnym etapem prac było opracowanie prototypów, które z pozytywnym wynikiem testowane były na pojazdach HAMMER i TUR. Opracowano też stanowisko ogniowe dla Artyleryjskiego Wozu Rozpoznawczego na Podwoziu Kołowym. W sumie w ciągu ostatnich ośmiu lat w Tarnowie realizowanych było siedem projektów związanych z ZSMU, które kończyły się badaniami z pozytywnym wynikiem.
Ponadto w Kielcach ZM Tarnów zaprezentują między innymi zmodernizowany karabin 7,62 UKM 2013. Podczas targów będzie można też oglądać elementy systemu rakietowo-artyleryjskiego Pilica. Pokazywana będzie kompleksowa oferta dla kontrahentów zagranicznych, obrazująca możliwości konstrukcyjne oraz produkcyjne w zakresie wytwarzania i modernizacji zestawów przeciwlotniczych z wykorzystaniem armaty 23 mm. Na ekspozycjach nie zabraknie strzelnicy kontenerowej, budzącej duże zainteresowanie wszędzie, gdzie jest prezentowana.