O możliwościach współpracy

Transfer zakupów oraz technologie produkcji były głównymi tematami rozmów pomiędzy naszą firmą a przedstawicielami delegacji z Pakistanu, która odwiedziła nasz zakład 18 listopada.

Prócz delegacji z Pakistanu gościliśmy również w Zakładach Mechanicznych “Tarnów” S.A. przedstawicieli Polskiej Grupy Zbrojeniowej w osobach Waldemara Liska, Tomasza Króla oraz Krzysztofa Szyszkowskiego, a także przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej Wicedyrektora Departamentu Polityki Zbrojeniowej Mateusza Sarosieka, płk. Bogdana Frasońskiego oraz kmdr por. Macieja Kasprzaka

Członek Zarządu naszych zakładów dr. inż. Łukasz Komendera podkreśla zasadność takich wizyt – Bardzo dobra, merytoryczna wizyta oprócz zwykłego zwiedzania zakładu czy zaprezentowania naszych możliwości produkcyjnych poruszyliśmy kwestie wzajemnej współpracy, czekamy teraz na decyzje Ministerstwa Obrony Narodowej, wszak to MON ostatecznie podejmuje decyzje o współpracy z danym krajem. My ze swej strony jesteśmy otwarci na produkcję zarówno broni jak i innego sprzętu, który jesteśmy w stanie wyprodukować w Tarnowie, jak również transferu technologii, nie boimy się żadnych wyzwań – zaznaczył wiceprezes Łukasz Komandera.

Budżet obronny Pakistanu na rok 2017-2018 wynosi blisko 9 miliardów dolarów zatem zdecydowanie jest o co walczyć – powiedział członek zarządu PGZ S.A. Maciej Lew-Mirski, który rozmawiał o możliwościach współpracy z polskim przemysłem obronnym z przedstawicielami największego w Pakistanie kompleksu przemysłowego. Była to pierwsza z trzech tego typu wizyt w Polskiej Grupie Zbrojeniowej planowanych jeszcze w tym roku.

Głównym tematem rozmów członka zarządu Macieja Lew-Mirskiego z prezesem Pakistan Ordnance Factory (POF) generałem broni Umarem Farooq Durranim był potencjał zakupu oraz transferu technologii związanej z produkcją broni strzeleckiej i amunicji. Siły zbrojne Pakistanu od kilku lat przygotowują się do przetargu na następcę produkowanych na licencji niemieckich karabinków G-3 oraz chińskich karabinów typu 56, wzorowanych na sowieckich konstrukcjach AK oraz AKM.

Oprócz Zakładów Mechanicznych “Tarnów” S.A. delegacja z Pakistanu, która przebywała w Polsce w dniach 15-19 listopada odwiedziła także Fabrykę Broni „Łucznik” w Radomiu,  MESKO w Skarżysku-Kamiennej oraz złożył wizytę na poligonie, gdzie  miała okazję zapoznać się ze sprzętem produkowanym przez spółki z Grupy PGZ i użytkowanym przez Siły Zbrojne RP.

Pakistańczycy posiadają ogromne zapotrzebowanie na broń strzelecką, co jest powiązane z niestabilną sytuacją w ich regionie. Wyścig zbrojeń w regionie Azji Południowej oraz zagrożenia wewnętrzne wymuszają podnoszenie możliwości w zakresie przemysłu obronnego w tym również w zakresie produkcji nowoczesnej broni strzeleckiej oraz amunicji. PGZ widzi we współpracy z Islamabadem ogromny potencjał i to nie tylko na polu broni strzeleckiej, ale również innych obszarach pakistańskiego programu modernizacyjnego SZ. Budżet obronny Pakistanu na rok 2017-2018 wynosi blisko 9 miliardów dolarów zatem zdecydowanie jest o co walczyć – powiedział po spotkaniu członek zarządu PGZ S.A. Maciej Lew-Mirski.

info. własna + defence24.pl