W dniach 3-6 września 2024 roku w Kielcach odbył się jeden z najważniejszych europejskich wydarzeń branży zbrojeniowej – Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO). Tegoroczna edycja przyciągnęła setki wystawców z całego świata, a wśród nich swoją obecność zaznaczyły Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., które zaprezentowały szeroki wachlarz nowoczesnych produktów, wpisujących się w hasło przewodnie Polskiej Grupy Zbrojeniowej: „Rozwiązania sprawdzone w boju”.
Szczególne zainteresowanie wzbudziła premiera nowoczesnego 60 mm moździerza wz. 2023 „Szerszeń”. Ten zaawansowany technologicznie moździerz oferuje znacznie większą precyzję i skuteczność w działaniach operacyjnych, co czyni go kluczowym elementem wsparcia ogniowego dla sił zbrojnych. Obok tej premiery znalazła się również Okrętowa Wyrzutnia Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych pk. „Tajfun”. Ten system przeciwlotniczy zapewnia skuteczną ochronę przed zagrożeniami powietrznymi, zwiększając bezpieczeństwo morskich jednostek bojowych. Dzięki swojej modułowości, „Tajfun” zyskał uznanie jako wszechstronne rozwiązanie, idealne do obrony jednostek pływających, a także infrastruktury krytycznej. Oprócz innowacyjnych premier, na stoisku Zakładów Mechanicznych „Tarnów” znalazł się szeroki wachlarz flagowych produktów, w tym różnorodne karabiny wyborowe, snajperskie i maszynowe, granatnik, moździerz, strzelnica kontenerowa oraz kontener LOOK. Nie zabrakło także nowoczesnych systemów przeciwlotniczych oraz zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, które dzięki zaawansowanej elektronice i możliwości integracji z nowoczesnymi pojazdami bojowymi, znacząco podnoszą zdolności operacyjne sił zbrojnych. Podczas MSPO 2024 zaprezentowaliśmy również karabin UKM 2023CL oraz zdalnie sterowane moduły uzbrojenia, dedykowane dla czołgów K2PL w ramach procesu ich polonizacji.
W trakcie MSPO 2024, Zakłady Mechaniczne „Tarnów” zostały wyróżnione prestiżowymi nagrodami. Firma zdobyła nagrodę Defender 2024 za współpracę w ramach konsorcjum naukowo-przemysłowym, w skład którego weszły także Wojskowa Akademia Techniczna (lider), Akademia Marynarki Wojennej oraz PIT-Radwar. Konsorcjum zostało docenione za opracowanie 35 mm Okrętowego Systemu Uzbrojenia OSU-35K. Ten innowacyjny system artyleryjski, który zapewnia wysoką precyzję ognia i skuteczność w działaniach obronnych jednostek morskich, jest przykładem nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie obronności. Produkt ten otrzymał również tytuł Lidera Bezpieczeństwa Państwa.
Podsumowując tegoroczny sukces na MSPO, prezes Zakładów Mechanicznych „Tarnów”, Marek Karabuła, powiedział: „Udział w MSPO 2024 to dla nas nie tylko okazja do zaprezentowania najnowszych technologii, ale także możliwość spotkania z kluczowymi partnerami i klientami z całego świata. To wydarzenie pozwala nam na bezpośrednią wymianę doświadczeń, opinii oraz uwag, co jest nieocenione w procesie rozwoju naszych produktów. Każda rozmowa i sugestia przekłada się na dalsze doskonalenie naszych rozwiązań, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jesteśmy dumni, że możemy odpowiadać na rosnące wyzwania współczesnego pola walki.”
📷 fot. Aneta Gawle / Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.