
Jednym z elementów lotniczego kunsztu ćwiczonym podczas zlotu NATO Tiger Meet było współdziałanie lotnictwa z wojskami lądowymi. Piloci m.in. udzielali wsparcia pododdziałom 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolącym się na poligonie w okolicach Świętoszowa. Natomiast przeciwlotnicy mieli okazję do treningu walki z atakującymi samolotami.
W ćwiczebnych walkach z atakującymi samolotami brały udział produkowane w Zakładach Mechanicznych Tarnów S.A. przeciwlotnicze samobieżne zestawy artyleryjsko-rakietowe ZSU-23-4 MP „Biała”.
Współpraca szkoleniowa na NATO Tiger Meet 2018 była obustronna. Lotnicy nadlatujący nad cele poligonowe natykali się na przygotowanego do obrony przeciwnika. Musieli liczyć się z tym, że w każdej chwili czujniki opromieniowania mogły zasygnalizować, że ich maszyna została namierzona przez obronę przeciwlotniczą i w ich kierunku może zostać wystrzelona rakieta ziemia–powietrze. Musieli w tej sytuacji używać systemów zakłócania i wykazywać mistrzostwo w sztuce pilotażu.
Aby pilotom nie było zbyt łatwo, w czasie szkolenia przeciwlotników 10 Brygady wsparli ich koledzy z 4 Pułku Lotniczego z Czerwieńska. Bateria przeciwlotnicza dysponująca samobieżnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi OSA-AK znacznie zwiększyła możliwość osłony przeciwlotniczej. Piloci musieli się mieć na baczności, ponieważ mogli zostać „ostrzelani” nie tylko środkami OPL brygady, lecz także środkami rażenia o zasięgu ponad 10 km i wysokości nawet 5 tys. m w każdych warunkach atmosferycznych.
ZSU-23-4MP „BIAŁA” to modernizacja 23 mm poczwórnej samobieżnej armaty przeciwlotniczej ZSU-23-4 „Szyłka”, znacząco zwiększająca jej właściwości bojowe, trakcyjne i taktyczne. Zasięg i skuteczność zwalczania celów powietrznych została podwojona, znacznie skrócono też czas reakcji systemu. Całkowitej pasywizacji uległa praca bojowa, a uproszczenie czynności obsługowych pozwoliło na zmniejszenie liczebności załogi z 4 do 3 żołnierzy. Zestaw został zintegrowany z systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą. Zasięg wykrycia celu wynosi 8-10 km, zasięg śledzenia celu to 7-8 km.
Zestaw ZSU 23 4MP „BIAŁA” jest przeznaczony do zwalczania nisko lecących celów powietrznych przy wykorzystaniu armat 23mm i rakiet GROM takich jak: samoloty, śmigłowce, rakiety skrzydlate, bezpilotowe statki latające, desant powietrzny oraz nieopancerzone i lekko opancerzone cele naziemne.
info – polska-zbrojna.pl