Prezentacja wyrobów i rozwiązań w zakresie zdalnie sterowanych systemów uzbrojenia, broni maszynowej, wsparcia i precyzyjnego rażenia. Taki był cel obecności wyrobów Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. na ekspozycji towarzyszącej posiedzeniu Komitetu Sterującego Leoben. Stało się to możliwe, ponieważ organizatorzy spotkania przedstawicieli resortów obrony wszystkich państw eksploatujących czołgi Leopard przewidzieli czas na prezentację możliwości i kierunków rozwoju polskiego przemysłu obronnego.
Na początku XXI wieku polska armia otrzymała 128 Leopardów 2A4 z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry. Strona polska sfinansowała koszty doprowadzenia czołgów do używalności. Maszyny służą teraz w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Czołgi zostały wyprodukowane pod koniec lat 80-tych XX wieku. Założono, że ich modernizacja ma zostać dokonana przy maksymalnym udziale polskich firm, dlatego proces ten jest nazywany “polonizacją”. Liderem powstałego dla realizacji tego przedsięwzięcia konsorcjum są Zakłady Mechaniczne BUMAR – Łabędy SA, a jego skład uzupełniają Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM S.A. z Gliwic oraz Bumar sp. z o. o i Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.. Firmy te mają opracować , wdrożyć do produkcji i dostarczyć Ministerstwu Obrony Narodowej pakiet modernizacyjny w ścisłej współpracy z partnerem strategicznym – firmą Krauss-Maffei Wegmann. Przedmiotem porozumienia jest także serwisowanie sprzętu.
46. spotkanie Komitetu Sterującego Leoben odbyło się w krakowskim hotelu Novotel w dniach 6 do 10 maja. Współorganizatorami spotkania byli Departament Polityki Zbrojeniowej MON i Dowództwo Wojsk Lądowych.