Systemy z Tarnowa na testach urządzeń do wykrywania i przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym

W październiku bieżącego roku miała miejsce czwarta edycja testów urządzeń do wykrywania i przeciwdziałania bezzałogowym statkom powietrznym. Zakłady Mechaniczne ,,Tarnów” S.A.  na poligonie w Ustce zaprezentowały dwa systemy:

  • System zwalczania BSL oparty o Wielolufowy Karabin Maszynowy 12,7, realizowany przez Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. we współpracy z Konsorcjantem tj. Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego. Jest to projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pn. „Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców”;
  • niekinetyczny system zwalczania BSL z wykorzystaniem emitera energii elektromagnetycznej, który został opracowany i wykonany przez: Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A., Wojskową Akademie Techniczną oraz Kubarę Lamina S.A.

W ramach prowadzonych badań wykorzystano dla obu efektorów kinetycznego i niekinetycznego zobrazowanie sytuacji powietrznej dostarczanej przez radar RADA RPS-42. Oba rozwiązania: WLKM 12,7 mm i broni energii skierowanej uczestniczyły w testach urządzeń do wykrywania i przeciwdziałania BSP organizowanych przez DORSZ.

Zarówno system zwalczania BSL jak i niekinetyczny system zwalczania BSL skutecznie zwalczył bezzałogowe statki powietrzne w ramach październikowych testów. Warto dodać że były to  BSP w różnych konfiguracjach: BSP w zwisie, BPS poruszający się oraz rój BSP.

*

Projekt „System zwalczania BSL” został opracowany przez Konsorcjum składające się z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. (lider) i  Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego i finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pn. „Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców”. System zwalczania BSL ma służyć do ochrony infrastruktury krytycznej, lotnisk, gazoportów, rurociągów czy jednostek wojskowych. Składa się z trzech elementów – stanowiska operatora, radaru i środka ogniowego.

Czytaj więcej o projekcie >>
Czytaj artykuł na defence24.pl >>