W Łowczówku patriotycznie

W Łowczówku jak co roku zjawiły się tłumy ludzi. Były małe dzieci, była młodzież, były osoby starsze. Widać było w tym miejscu najdobitniej, że współczesny patriotyzm nie jest kwestią pokoleniową. Łączy wszystkich bez względu na wiek, którzy wyznają wartości takie jak polscy legioniści. Tradycyjnie było mnóstwo pocztów sztandarowych, było Wojsko Polskie, była orkiestra oraz pokaz broni produkowanej w Zakładach Mechanicznych „Tarnów” S.A..

Wołania o obronę krzyży, symbolu świętego i najważniejszego dla nas katolików, bardzo mocno wybrzmiały podczas Zlotu Niepodległościowego i Powiatowych Obchodów Święta Odzyskania Niepodległości. W Łowczówku po raz dziewiętnasty w niedzielę poprzedzającą Święto 11 listopada uczczono pamięć Legionistów w większości młodych chłopców, którym zawdzięczamy wolną Polskę.

Jak co roku w samo południe na Cmentarzu Legionistów Polskich odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji poległych i zmarłych Legionistów. Wzniosłą i patriotyczną homilię wygłosił o. Kazimierz Pelczarski ze wspólnoty Redemptorystów. Przypomniał słowa Świętego Jana Pawła II, aby bronić krzyża i nie pozwolić, aby imię Boże było obrażane w życiu społecznym. Starosta Tarnowski Roman Łucarz stwierdził, ze przybyliśmy tutaj w poczuciu obywatelskiego obowiązku. Przypomniał, że za kilka dni obchodzić będziemy 99 rocznicę odzyskania niepodległości chociaż po drodze mieliśmy okupację niemiecką i sowiecką. Starosta przypomniał również, że w tym roku obchodzimy setną rocznicę poświęcenia nekropolii w Łowczówku.

Inicjator corocznych spotkań w Łowczówku Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz podzielił się wspomnieniami ze swoich rozmów z Biskupem Józefem Gucwą, który uczestniczył w pierwszych Zlotach Niepodległościowych. – Przed śmiercią prosił mnie, aby nigdy nie zapomnieć o Łowczówku, aby nie rezygnować z corocznych spotkań w tym miejscu – mówił parlamentarzysta.

Po apelu pamięci salwa honorowa oddana została pierwszy raz również z produkowanej w naszych Zakładach armaty ZU-23-2-CP.

Przy kaplicy legionowej złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie przy ognisku śpiewano pieśni legionowe.

Opis bitwy pod Łowczówkiem – http://www.bitwapodlowczowkiem.pl/

źródło – powiat.tarnowski.pl