Wystąpienie pierwszego premiera III RP Tadeusza Mazowieckiego w Akademii Obrony Narodowej stało się okazją do zaprezentowania wyrobów Zakładów Mechanicznych w murach uczelni. Prócz granatnika rewolwerowego RPG-40 pokazywane były także karabiny wyborowe. Gośćmi spotkania, prócz pracowników i studentów i pracowników naukowych AON, byli także: przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, korpusu dyplomatycznego oraz Polskiego Holdingu Obronnego.
Wiele uwagi gość uczelni poświęcił tematyce bezpieczeństwa narodowego. W swoim wystąpieniu skupił się na ostatecznym uregulowaniu granicy z Niemcami, wprowadzeniu cywilnej kontroli nad siłami zbrojnymi oraz ukierunkowaniu Polski na struktury europejskie i NATO.
Wykład zakończyła debata z udziałem słuchaczy. Gość Wszechnicy Bezpieczeństwa pytany był o kulisy sprawowania stanowiska premiera w latach 1989-1990 oraz o ocenę bieżących wydarzeń. Tadeusz Mazowiecki przedstawił rozważane wówczas scenariusze i relacje z przywódcami innych państw. Wyraził jednak żal, iż wieloletni proces transformacji jest częściej dostrzegany za granicą niż w kraju. Tadeusz Mazowiecki powiedział podczas spotkania, że żałuje, iż środowisko byłej opozycji tak mocno się podzieliło. Jego zdaniem jednak na tym polega demokracja, że każdy może mieć nieco inną ocenę sytuacji.
Pytany o przyczyny rezygnacji z funkcji Specjalnego Wysłannika ONZ do Bośni, skrytykował bezczynność tej organizacji w obliczu ludobójstwa. Jego zdaniem jedynie taki spektakularny gest mógł się odbić w świecie szerokim echem. , także dlatego, że był pierwszym w historii Specjalnym Wysłannikiem, który zrezygnował z pełnienia funkcji. Wykład i promocja w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej odbyły się 12 czerwca.