
Od 25 lat coraz większym zainteresowaniem światowej branży obronnej cieszy się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Polsce. Jubileuszowa edycja targów odbywała się od 5 do 8 września 2017 roku w Kielcach.
Jak co roku w pierwszych dniach września Kielce znów stały się centrum obronności świata. To za sprawą odbywającego się właśnie tam Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, największej imprezy militarnej tej części Europy. Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. wystawiły swoje stoisko oraz zorganizowały Konferencję Naukowo – Techniczną podczas której Prezes Zarządu ZMT Henryk Łabędź powiedział m.in. : „…dzisiaj z optymizmem patrzymy w przyszłość. Zakłady mają wieloletnie umowy na dostawy sprzętu wojskowego. Spory i rozwijający się eksport. W niektórych obszarach produkty praktycznie nie mające konkurencji. Opracowana jest strategia na lata 2015-2022, która jasno wyznacza cele do których dążymy, tak aby być w gronie polskich liderów przemysłu obronnego, cały czas rozwijając sprzedaż na rynkach zagranicznych. Są określone kluczowe projekty we wszystkich obszarach aktywności. Prowadzimy rozwój produktów opracowywanych we własnym Centrum Badawczo-Rozwojowym. Przeciwlotniczy System Rakietowo-Artyleryjski PILICA jest już zakontraktowany umową z Inspektoratem Uzbrojenia. Mamy wiele pomysłów i już konkretnie rozpoczętych projektów badawczo-rozwojowych, które zapewnią spełnienie przyszłych oczekiwań MON, no i oczywiście sprzedaż i pracę za pięć i dziesięć lat. W ramach tej konferencji będziecie mieli Państwo przekonać się o innowacyjności naszej inżynierskiej firmy, na przykładzie niektórych nowych, interesujących projektów. Dzisiaj śmiało możemy patrzeć w przyszłość i liczyć na to, że nasi następcy z dumą będą świętować 200-lecie naszej firmy….”.
Inny prelegent Mariusz Rusnak kierownik działu Systemy Kontenerowe przygotował referat o naszej Mobilnej Strzelnicy Kontenerowej w którym zaznaczył m.in. – „…Obiekty Szkolenia Podstawowego i Zaawansowanego – Krytą Mobilną Strzelnicę kontenerową produkowane w Zakładach Mechanicznych „Tarnów” S.A. zapewniają możliwość bezpiecznego szkolenia z wykorzystaniem wskaźników laserowych oraz prowadzenia ognia amunicją ostrą z pistoletów centralnego i bocznego zapłonu o kalibrze do 11,43 mm oraz pistoletów maszynowych o kalibrze do 9 mm, ogniem pojedynczym, krótkimi seriami, pociskami płaszczowymi ółpłaszczowymi zwykłymi o rdzeniu miękkim, z prędkością początkową pocisku do 1000 m/s i energią pocisku do 2000 J, a także z broni długiej kbks kal. 5,6 mm (0,22) amunicją bocznego zapłonu typu 22 Long Rifle oraz z karabinków o kalibrze 5,56 mm (np. BERYL, MINI BERYL ,MSBS) o energii pocisków do 2000J, dzięki czemu użytkownicy strzelnic kontenerowych będą mogli zrealizować wszystkie strzelania z broni krótkiej, pistoletu maszynowego oraz karabinków do kalibru 5,56mm. Dodatkowo Użytkownicy mogą realizować strzelania sytuacyjne i specjalne zgodnie z opracowanym scenariuszem i tłem taktycznym wykorzystując istniejące sytuacje taktyczne w multimedialnym trenażerze strzeleckim lub dokonać nagrań i programowania sytuacji wg. własnych potrzeb i scenariuszy….”
Natomiast Zbigniew Wójcik Lider Sekcji Uzbrojenia Przeciwlotniczego przybliżył Okrętowy System Uzbrojenia 35 mm gdzie zaznaczył – „…Okrętowy Systemu Uzbrojenia kalibru 35 mm (35 mm system) został opracowywany przez Konsorcjum, składające się z: Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy (lider), Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni oraz spółek PIT -RADWAR S.A. z Warszawy i Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. z Tarnowa. Efekty tego opracowania mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w Marynarce Wojennej, ale też w innych rodzajach Sił Zbrojnych. Podstawowym zadaniem systemu jest zwalczanie celów powietrznych, w tym dronów latających oraz celów nawodnych, w tym także lekko opancerzonych. Poza 35 mm armatą System składa się z szeregu elementów, które musiały zostać opracowane, wykonane i przetestowane, przy czym w perspektywie przewiduje się możliwość wprowadzenia w nich modyfikacji zgodnie z potrzebami użytkownika. Działanie 35 mm systemu wstępnie sprawdzono podczas strzelań, jakie były zrealizowane na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce i badań morskich na okręcie Kaszub …”
Pełna lista prelegentów wraz z programem w załączniku.